Vážený pane doktore,

v rámci březnového tématu měsíce, jímž jsou ženy v medicíně, jsme tentokrát připravili dva materiály, které se dotýkají prakticky všech skupin – lékařek, sester i pacientek. Zdravotnictví je totiž silně feminizovaný obor, kde ženy tvoří téměř 70 % profesionálů, přesto v něm podle dat Světové zdravotnické organizace (WHO) zastávají jen 25 % vedoucích pozic. Jakým překážkám čelí ty, které se chtějí plnohodnotně uplatnit jako lékařky, manažerky či vědkyně? Ve zdravotnických zařízeních ovšem nenajdeme jen lékařky, sestry a další personál z řad žen, ale také jejich protějšky – pacientky, které se v řadě ohledů liší od mužů. Specifickou skupinou jsou potom rodičky. Jak se v posledních letech mění přístup k nim a naopak, jak ony svými potřebami a přáními mění pohled na porodnictví?

Aktuálně používané diagnostické metody u diabetu mellitu 2. typu (DM2) neposkytují dostatečné informace o individuálních metabolických odchylkách. Tým vědců ze Stanfordovy univerzity však nyní přišel s metodou, která identifikuje metabolické subfenotypy DM2 pomocí kontinuálního monitorování glukózy a algoritmů strojového učení. Mohla by výrazně přispět k personalizovanější diagnostice i efektivnější terapii DM2.

V dnešním dílu „jednohubek“ z výzkumu se potom podíváme, jak se dá žít s umělým srdcem i mimo zdi nemocnice, co říkají globální data o nádorech prsu, jak se mozek rozhoduje, jestli má vytrvat, nebo to raději vzdát, a jak souvisí chlupatá myš s arktickým slonem…

Příjemné jarní dny ve znamení prodlužujících se dnů Vám za tým proLékaře.cz přeje
Patricie Langová

Novinky z oboru
Ve zdravotnictví tvoří ženy 70 %, na vedoucích místech ale jen čtvrtinu
Po celém světě ženy přispívají k vědeckým a technologickým pokrokům – od medicínských až třeba po nové objevy ve vesmíru. I v polovině 20. let 21.…
Číst celý článek   Vydáno: 14. 3. 2025 | Zdroj: proLékaře.cz
V čem jsou specifické pacientky ve srovnání s pacienty v nemocnicích?
Ve zdravotnických zařízeních nenajdeme jen lékařky, sestry a další personál z řad žen, ale také jejich protějšky – pacientky. Specifickou skupinou…
Číst celý článek   Vydáno: 17. 3. 2025 | Zdroj: proLékaře.cz
Nová metoda slibuje personalizovanou diagnostiku a efektivnější léčbu diabetu
Diabetes mellitus 2. typu (DM2) je heterogenní onemocnění, jehož patofyziologie je způsobena různými poruchami ve zpracování glukózy. Aktuálně…
Číst celý článek   Vydáno: 19. 3. 2025 | Zdroj: proLékaře.cz
Titanové srdce, nádory na vzestupu, rozhodné mozky a mamutí myši – „jednohubky“ z výzkumu 2025/11
V dnešním dílu jednohubek se podíváme, jak se dá žít s umělým srdcem, co říkají globální data o nádorech prsu a jak se mozek rozhoduje, jestli má…
Číst celý článek   Vydáno: 20. 3. 2025 | Zdroj: proLékaře.cz

Elektronické vzdělávání

Léčba roztroušené sklerózy

Kurz je věnován všem lékařům, kteří pečují o nemocné s roztroušenou sklerózou. V terapii roztroušené sklerózy (RS) došlo zejména v poslední dekádě k …
Vydáno: 21. 5. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz Zobrazit e-learning
 

Důležitost adherence při depresivním onemocnění

Problematika adherence k léčebným opatřením je důležitým tématem u řady chronických onemocnění včetně psychiatrických. K těm, s nimiž se…
Autoři: MUDr. Eliška Bartečková, Ph.D.
Odborná garance: MUDr. Jana Hořínková, Ph.D.
Vydáno: 1. 5. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz Zobrazit e-learning